reklama

Prečo máš také veľké oči a zelenú pleť?

Filmov a kníh so sci-fi tematikou je viac než dosť. Zväčša v nich vystupujú mimoriadne inteligentné a vyspelé civilizácie zo vzdialeného vesmíru zelenej, či sivej rasy. Myslieť si, že inteligentný život vo vesmíre okrem nás neexistuje, je pravdepodobne omyl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

A za omyl to považuje a niekoľko renomovaných vedcov. Veď v priestore nekonečne veľkom, za aký považujeme vesmír, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa vyvinula len jediná inteligentná forma života. (Aj keď mne sa páči myšlienka, že náš vesmír je len príveskom mačky, ako to bolo v Men In Black).

Na začiatku 60-tych rokov minulého storočia americký astronóm Frank D. Drake sformuloval rovnicu, ktorá mala podľa niekoľkých premenných vypočítať počet inteligentných civilizácií v blízkom vesmíre (odkaz na video „zo života" na konci). Výsledok v tejto rovnici je doslova od astronóma k astronómovi iný. Od niekoľko jednotiek ojedinelých a skôr výnimočných civilizácií, s ktorými je možné nadviazať kontakt cez desiatky, stovky, dokonca až tisíce rozumne zmýšľajúcich mimozemských bytostí. Keďže o exaktnosti premenných nemôže byť ani reč, ide v prípade Drakeovej rovnice iba s ukážku spôsobu, akým by sa dalo zistiť, to čo trápi ľudstvo zrejme od počiatku vekov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Drake bol mimoriadne oddaný myšlienke mimozemského života, a aj preto organizoval pokusy s prijímaním signálu z vesmíru. Istý čas dokonca vládla nádej, že zachytený signál z vesmíru môže byť predzvesťou nového dejinného objavu, avšak bol to planý poplach. Teleskop zachytil iba odraz zvuku zo Zeme. Pokiaľ je známe už nikdy potom nebol žiadny iný signál zachytený.

Zástancom teórie o civilizáciách, ktoré úspešne ovládajú iné planéty je aj britský astrofyzik Stephan Hawking. On uvádza dva dôvody prečo sme ešte nenadviazali kontakt s inými civilizáciami mimo našu planétu. V prvom rade odôvodňuje tým, že vyspelá civilizácia, ktorá by bola schopná komunikovať v priestore niekoľko svetelných rokov tam a späť, je schopná vyvinúť aj zbrane, ktoré môžu stať za jej samovyhubením. V druhom prípade Hawking upozorňuje, že si nemôžeme zamieňať život s automatickou inteligenciou. S vtipom uvádza, že tá sa možno nevyvinula ešte ani na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak existuje vo vesmíre iná forma života, možno o nás vie a čaká na správny okamih. My sa k nej za súčasných technických podmienok nedokážeme dostať, ale ak sa ona dostane prvá k nám, nie je dôvod myslieť si, že nás ušetrí. Ako by sa zachovalo ľudstvo, keby narazilo na príslušníka iného druhu? Presne tak. Skúmali by sme ich. Tak ako skúmame nižšie druhy na Zemi. V prípade vpádu „zelených mužíčkov", si môžeme byť istí, že sa k nám budú správať ako k nižšiemu druhu. Alebo sú takí inteligentní, že nás nechávajú žiť svoj život a len sa dobre zabávajú na tom ako sa snažíme ich vypátrať.

Agáta Mikolková

Agáta Mikolková

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myšlienka je ako vírus. Pružná. Vysoko nákazlivá. Aj najmenšie semienko nápadu môže rásť, definovať vás alebo zničiť. (Mr. Cobb, Inception) Zoznam autorových rubrík:  RecenzieJazykyVesmírSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu