stovky strán v tvrdej väzbe

Autor: Agáta Mikolková | 15.6.2011 o 17:54 | (upravené 15.6.2011 o 18:21) Karma článku: 6,79 | Prečítané:  816x

Je to hanba čítať? Je to málo in? Možno pre niekoho... Kto nevie o čo prichádza. Je knihomoľ niekto, kto nemá možnosť uplatniť sa v dnešom technickom, modernom, globalizovanom svete?

Nerozumiem prečo majú niektorí ľudia absolútny odpor ku knihám. Knihy nemajú žiadnu nevýhodu. Majú iba plusy. Dostanete sa vďaka nim do iného sveta. Stanete sa na pár chvíľ niekým iným. Vediete rozhovor sám so sebou. Knihy sú súčasťou našich životov a vedel to už Komenský, ktorý povedal: „S pomocou kníh sa mnohí stávajú učenými i mimo školy. Bez kníh nebýva učený nikto ani v škole."

Možno by ste to mnohí nečakali, ale knihy sú lepšie ako filmy. Omnoho lepšie. Nemám rada, keď mi niekto pri mojom odporúčaní na skvelú knihu povie: „ja si počkám, kým to sfilmujú". Ale tam scenáristi vynechajú množstvo zaujímavostí a niekedy žiaľ aj podstaty. Ignorujú prvých 100 strán a vytiahnu len absolútnu kostru, ktorú neskôr vidíme na obrazovke. Porovnávať filmy s ich knižnými predlohami nemá vôbec nijaký význam. Kniha je pre filmových tvorcov len inšpiráciou. Film je potom iba slabým odvarom, čajovým vreckom použitým piatykrát. Veru, o veľa takto prídete.

Knihy majú mnoho žánrov, ja teraz hovorím o beletrii - krásnej literatúre. Možno by vás, knižných ignorantov, prekvapilo koľko pravdy, koľko napätia a prekvapení skrýva tých pár strán v tvrdej väzbe. Možno by vás šokovalo, že pri opise a konaní hlavnej postavy zrazu zistíte, že autor vás snáď sleduje, že to je presne o vás.

Knižní ignoranti, ako som ich nazvala, verzus fanúšikovia knižnej vône. Jednoznačné víťazstvo na strane milovníkov čítania. Dôkazom je, keď napíšem do facebookovského vyhľadávača slovo „books". Skoro 2 milióny fanúšikov. Pekné číslo. Ani z diaľky nemá na Justina Biebera (skoro 30 mil. fans), ale to ani neviem kto je (viem iba, že o ňom každý hovorí), takže to nie je veľká konkurencia. Pozerám, že existuje aj skupina „i hate books", ale s 230 tisíc fanúšikmi na celom svete je to irelevantná vzorka.

Prestaňte sa vyhovárať, že nemáte čas čítať, skúste sa poobzerať po dome, nájdite si nejakú knihu, ktorá tam, v tej skrini/poličke/na povale leží už nejaký ten piatok a začnite. Stranu po strane. Ak je tá kniha naozaj dobrá, ťažko sa od nej odtrhnete, ale hlavne prídete na iné myšlienky a to je v tomto uponáhľanom svete veľmi dôležité.


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?