Polis nie je len mestský štát

Autor: Agáta Mikolková | 22.6.2011 o 12:49 | (upravené 22.6.2011 o 12:55) Karma článku: 2,93 | Prečítané:  1527x

Polis znamená mesto. V plnom význame dnes pod týmto pojmom rozumieme mestský štát v starovekom Grécku. V dnešnom jazyku existuje viacero slov, ktoré vychádzajú zo slovného základu polis - politika, polícia a pod. Polis je však aj nadácia, ktorá dáva priestor otvorenej diskusii a organizuje zaujímavé stretnutia s osobnosťami z rôznych spoločenských oblastí.

S Nadáciou POLIS spolupracujem ako dobrovoľníčka na dobu určitú. Aktívne som sa zúčastnila na niekoľkých podujatiach, popri ktorých som sa zoznámila so zaujímavými ľuďmi.

Pre priblíženie posolstva, ktoré POLIS chce zanechať v tomto meste (Žilina), štáte a spoločnosti nestačí len pár slov. Krátky exkurz to práce „polisákov" však zvládnem aj v niekoľkých vetách. Keďže nemám rada dlhé čítanie na internete, nebudem ním nikoho unavovať.

Nadácia funguje na Mariánskom námestí v Žiline už 3 roky. Ja sama som sa o nej dozvedela, len nedávno.  Od roku 2008 sa uskutočnilo v pomyselnej obývačke už mnoho diskusií s úžasnými, vzdelanými a charizmatickými ľuďmi. Hosťami v kreslách POLIS boli Štefan Hríb, Emília Vášaryová, Milan Čorba, Daniel Hevier, Zora Bútorová, Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Jan Liguš a mnohí iní diplomati, lekári a zástupcovia iných profesií.

Diskutuje sa na rôznorodé témy, kde si každý nájde niečo pre seba. POLIS svoje ciele realizuje prostredníctvom dlhodobých projektov - Farby môjho života (s osobnosťami, ktoré niečo dokázali, vlastne veľa, a ich život je inšpiráciou aj pre ostatných), Filozofická kaviareň (diskusia s psychológmi, filozofmi, duchovnými o hodnotách v našich životoch), Odkrývanie slov a obrazov (predstavovanie kníh, výtvarných diel, filmov prostredníctvom dialógu s autorom),... atď.

Napísala som v obývačke. Naozaj je to tak. Pri vstupe do priestorov POLIS vchádzate do viac-menej všednej historickej budovy. Keď však prejdete dverami do Nadácie ovanie vás príjemná vôňa niečoho... Priestor je ladený príjemnými farbami a steny sú zdobené výrokmi slávnych a vplyvných osobností z histórie aj súčasnosti. Naozaj sa tam cítite veľmi príjemne. Akoby ste tam patrili už dávno.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?