Polis nie je len mestský štát

Autor: Agáta Mikolková | 22.6.2011 o 12:49 | (upravené 22.6.2011 o 12:55) Karma článku: 2,93 | Prečítané:  1537x

Polis znamená mesto. V plnom význame dnes pod týmto pojmom rozumieme mestský štát v starovekom Grécku. V dnešnom jazyku existuje viacero slov, ktoré vychádzajú zo slovného základu polis - politika, polícia a pod. Polis je však aj nadácia, ktorá dáva priestor otvorenej diskusii a organizuje zaujímavé stretnutia s osobnosťami z rôznych spoločenských oblastí.

S Nadáciou POLIS spolupracujem ako dobrovoľníčka na dobu určitú. Aktívne som sa zúčastnila na niekoľkých podujatiach, popri ktorých som sa zoznámila so zaujímavými ľuďmi.

Pre priblíženie posolstva, ktoré POLIS chce zanechať v tomto meste (Žilina), štáte a spoločnosti nestačí len pár slov. Krátky exkurz to práce „polisákov" však zvládnem aj v niekoľkých vetách. Keďže nemám rada dlhé čítanie na internete, nebudem ním nikoho unavovať.

Nadácia funguje na Mariánskom námestí v Žiline už 3 roky. Ja sama som sa o nej dozvedela, len nedávno.  Od roku 2008 sa uskutočnilo v pomyselnej obývačke už mnoho diskusií s úžasnými, vzdelanými a charizmatickými ľuďmi. Hosťami v kreslách POLIS boli Štefan Hríb, Emília Vášaryová, Milan Čorba, Daniel Hevier, Zora Bútorová, Martin Bútora, Grigorij Mesežnikov, Jan Liguš a mnohí iní diplomati, lekári a zástupcovia iných profesií.

Diskutuje sa na rôznorodé témy, kde si každý nájde niečo pre seba. POLIS svoje ciele realizuje prostredníctvom dlhodobých projektov - Farby môjho života (s osobnosťami, ktoré niečo dokázali, vlastne veľa, a ich život je inšpiráciou aj pre ostatných), Filozofická kaviareň (diskusia s psychológmi, filozofmi, duchovnými o hodnotách v našich životoch), Odkrývanie slov a obrazov (predstavovanie kníh, výtvarných diel, filmov prostredníctvom dialógu s autorom),... atď.

Napísala som v obývačke. Naozaj je to tak. Pri vstupe do priestorov POLIS vchádzate do viac-menej všednej historickej budovy. Keď však prejdete dverami do Nadácie ovanie vás príjemná vôňa niečoho... Priestor je ladený príjemnými farbami a steny sú zdobené výrokmi slávnych a vplyvných osobností z histórie aj súčasnosti. Naozaj sa tam cítite veľmi príjemne. Akoby ste tam patrili už dávno.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?