Busta ministrovi alebo Hitlerovmu prisluhovačovi?

Autor: Agáta Mikolková | 30.6.2011 o 11:42 | (upravené 30.6.2011 o 11:48) Karma článku: 9,98 | Prečítané:  1148x

Už niekoľko mesiacov sa vedie boj proti buste Ferdinanda Ďurčanského v Rajci. Bývam v tomto meste už pár rokov a môj pohľad je takýto.  

Približne pred rokom sa začalo rekonštruovať naše námestíčko. K tomu patrilo aj vytvorenie umeleckého diela, teda už spomínanej a niekoľkokrát medializovanej busty rajeckého rodáka Ferdinanda Ďurčanského, okrem iného veľmi, ale veľmi kontroverznej osoby slovenských dejín.

V období Slovenského štátu bol tento politik minister zahraničia. Áno, je asi naozaj pravda, že je to najvýznamnejší Rajčan, čo sa formálnej funkcie týka. Na druhej strane sa pýtam, máme byť hrdý na niekoho, kto bol tvorcom protižidovskej legislatívy? A to už ani nehovorím o tom, že na rajeckej fare je pamätná tabuľa Jozefovi Tisovi, ktorý tu pôsobil ako kňaz. Je tam už pár rokov a vždy som mala z toho zmiešané pocity, ale vtedy som tomu poriadne nerozumela. Teraz sa pýtam, či chce niekto z nášho mesta spraviť pútnické miesto pre istú skupinu nie veľmi tolerantných spoluobčanov.

Poslanci mestského zastupiteľstva zjavne nemajú hlboké historické vedomosti. Nikoho sa nechcem dotknúť, nikto učený z neba nespadol, ale podľa oficiálneho stanoviska sa pre Ďurčankého rozhodli hlasovaním na základe nejakých XY materiálov, ktoré im boli poskytnuté o možných kandidátoch na bustu. Rozhodli sa pre Ferdinanda. Lebo najviac dokázal. Podľa nich.

Ja to vidím takto. V tomto meste je už od kedy pamätám na primátorskej stoličke jeden človek. Človek, ktorý sa k tejto otázke nevie poriadne vyjadriť. http://zilina.sme.sk/c/5959376/vlada-bustu-vojnoveho-zlocinca-este-nezhodila.html Prišli nám do schránok nejaké oficiálne vyjadrenia. O tom, že Ďurčanský za nič osobne nezodpovedá, že to bol dobrý človek, čestný občan...

Rada by som vedela čo za tým je. Prečo tak trvajú poslanci na čele s primátorom na tom, aby tam tá busta ostala? Prečo radšej neodhlasujú aspoň čiastočnú rekonštrukciu chátrajúcej synagógy pre muzeálne účely? Bolo by to príjemnejšie zoznamovanie sa s históriou ako nezmyselné spory kvôli buste, ktorá tu nemá byť. Nemá tu byť preto, lebo kontroverzným osobnostiam sa česť takýmto spôsobom nemá (nemala by sa) preukazovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?