Zlo vs. Dobro 1:0

Autor: Agáta Mikolková | 4.7.2011 o 13:11 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  1503x

Diablov advokát. Jeden z mojich top filmov. Ale prečo? Odporučila som ho ďalej a ako odpoveď mi prišla spŕška otázok. Prečo vládne svetu zlo? Čo ostane dobrému človeku, keď len diabol, symbol zla, má moc, peniaze, ženy,...? Prečo byť dobrým?  

V prvom rade, čo je to dobro a zlo? Sú to relatívne pojmy alebo sa podvedome držíme biblických princípov, desatora a siedmych smrteľných hriechov? Teraz je v móde ateizmus, ale základné pravidlá dobra rovnako vnímajú takmer všetky náboženstvá a nábožensko-filozofické smery. Všetko naše konanie sa odvíja od nejakej prirodzenej etiky a morálky. Tak prečo je také in byť zlým? Porušovať tisícročné pravidlá poctivého života?

Zlo je jednoducho príťažlivé, človek má v DNA zakódovanú chamtivosť, hamižnosť, túžbu po moci (stačí sa pozrieť na politiku, ale nechcem odbočovať). Každý vnútorne túžime po uznaní, ocenení. Zabudnime na altruizmus. Ten v čistej podobe neexistuje. Nezištnosť aspoň voči svojej rodine? Omyl, je to len prirodzená potreba pomáhať svojim génom.

Vo filme advokát podľahne lákaniu moci a majetku a všetko čo miloval stratí. Nie je to tak aj v skutočnom živote? Ženieme sa za peniazmi. Nestačí nám štandard ani priemer, chceme mať toľko, koľko vo svojom živote ani nemôžeme minúť. Jedného dňa sa zobudíme a zistíme, že máme úžasný vozový park, vilu v art deco štýle, nič si už nemôžeme kúpiť, lebo všetko máme. Ale keď sa obzrieme okolo seba zistíme, že nám chýba spriaznená duša, priateľ, rodina. Na okolí nebude nikto, komu by sme povedali „milujem ťa".

Advokát Keanu dostal druhú šancu. Dostaneme ju aj my?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?