Myšlienky už povedané

Autor: Agáta Mikolková | 12.7.2011 o 14:59 | (upravené 12.7.2011 o 15:05) Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1080x

Kto pozná seriál Criminal Minds, respektíve Myšlienky zločinca, vie, že každá epizóda začína /a často aj končí/ citátom viac, či menej známej osobnosti. V živote sa mnohokrát obraciame na výroky slávnych, používame ich v bežnej reči, v slávnostných prejavoch, študenti si ich radi dávajú na oznámenia o ukončení štúdia a podobne. Už raz povedané myšlienky nás neustále vedú k zamysleniu. Máte aj vy nejaký obľúbený výrok, ktorým sa riadite?      

„Milujem citáty, pretože mi spôsobuje radosť spoznávať myšlienky, ktoré človek môže mať, nádherne vyjadrené niekým, kto je považovaný za múdrejšieho ako ostatní." Marlene Dietrich

Rada si čítam výroky slávnych ľudí, ale v tejto súvislosti mi napadá, či je správne sa podľa nich aj správať a podriadiť svoje životné hodnoty citátom slávnych. To, že sú slávni im okamžite dáva aj nálepku múdrejších ako priemer? Čo taký Hitler? Môžeme jeho výroky považovať za múdre, bol on sám „mudrcom"? Skôr psychopatom. Jeho činy sú bez diskusie odsúdeniahodné, ale jedno treba uznať, dokázal si podmaniť ľud, najlepšie to vyjadríme jeho vlastnými slovami: „Byť vodcom znamená byť schopný hýbať masami."

V nadväznosti na Hitlera, ktorý sa považoval za katolíka, a jeho nenávisť voči všetkému inému, nehodiacemu sa do jeho konceptu, sa hodí výrok sira Nicholasa Wintona: „Ak veríte v Boha, tak nerozumiem, prečo by mal byť rozdiel veriť ako katolík, žid alebo moslim. Základ všetkých náboženstie: dobro, etika, nezabíjať a starať sa o svojich rodičov - je rovnaký. Myslím, že ľudia by mali menej dbať o to, čo je v náboženstve rozdeľuje, ale viac o etiku." Sir Winton Führera zastaviť nemohol, ale zachránil pred jeho besnením množstvo životov. Napriek tomu ostal skromným človekom. Zaslúži si všetku našu česť. Jeho možno považovať za múdreho človeka, ktorého výrokmi sa treba riadiť alebo sa nad nimi aspoň na chvíľu pozastaviť a premýšľať.

Dnes ma zaujal Winston Churchill a jeho myšlienka: „Keď prechádzaš peklom nezastavuj sa." Pomyslela som si na dni, kedy si myslím, že už nie je cesty späť, ale nedá sa ísť ani dopredu, keď sa všetko nakopí a len to padá a padá na moju hlavu. V tejto jednej vete je zhrnutý presne pocit z toho, keď to „peklo" prejde. Svetlo na konci tunela. Výdych. Pokoj.

Zaznamenanými výrokmi slávnych sa môžeme inšpirovať. Niekedy nás prekvapí ako sedia práve na nami prežívanú situáciu, dokážu nám pomôcť alebo nás povzbudiť. Myslime však na to, že musíme žiť v prvom rade svoj život, podľa svojich pravidiel, a tak aby sme neboli na príťaž druhým. Práve naopak, aby sme svojim konaním spôsobovali radosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?