Alias: Shakespeare

Autor: Agáta Mikolková | 25.7.2011 o 15:44 | (upravené 25.7.2011 o 16:58) Karma článku: 3,34 | Prečítané:  696x

Pozor konšpirácia! Bol autor Macbetha anonym? Táto konšpiračná teória sa objavuje stále znovu a znovu. Nie je pritom ničím zvláštnym písať pod pseudonymom. Nemusíme pre príklad chodiť ďaleko, súčasník Dominik Dán píše pod nickom a nikto sa nad tým príliš nepozastavuje.  Príbeh Shakespearea je však natoľko príťažlivý, že nenechal ľahostajného ani Rolanda Emmericha (Hviezdna brána, Deň nezávislosti, Godzilla, 2012...). Na jeseň sa v kinách objaví jeho najnovší film. Anonymous. S podtitulom „bol Shakespeare podvod?".

Presne si pamätám, keď sme sa na základnej škole učili dielo Williama Shakespearea. Učiteľka si zakladala, okrem iného, na tom, aby sme vedeli dokonale vyhláskovať toto priezvisko. Potom maturita. Vytiahla som si otázku renesančná literatúra. Podotázka člena maturitnej komisie: „v ktorom štáte sa zdalo niečo hnilé Hamletovi?". Veľmi podstatná vedomosť...

Konšpirácie sú všade. Mám pocit, že ich je stále viac. A či im veriť? Hovorí sa, bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. Ja dodávam, vždy sa nájde dosť neprajníkov, ktorí aj v bezveternostných podmienkach vytvoria hurikán. Keď nie sú tieto teórie na nič dobré, tak aspoň na zábavu. Alebo krátke zamyslenie v sychravom dni.

Existuje viacero teórií, ktoré sa snažia poprieť autorstvo Williamovi Shakespearovi zo Stratfordu nad Avonom. Jedna z najznámejších je teória princa Tudora, známa aj ako Tudor Rose teória. Podľa nej je autorom dramatických spisov pripisovaných Shakespearovi gróf Edward de Vere, nazývaný aj Oxford. Vďaka jeho obrovským akademickým a kultúrnym úspechom, mnohým cestám do Francúzska a Talianska, viacjazyčnému vzdelaniu a v neposlednom rade aj dobrým znalostiam o dvorskom živote sa de Vere dostal aj do postele samotnej kráľovnej Alžbety I. Jeho pestrý životný štýl je piliérom teórie o jeho dramatickej tvorbe. Jeho biografia a udalosti odohrávajúce sa v Shakespearových hrách majú mnoho podobností.

V 19. storočí bol horúcim kandidátom na post pravého Shakespearea právnik, filozof, empirik, jedna z vedúcich osobností jakobínskeho hnutia - Francis Bacon. Niektorí historici tvrdia, že v diele sa nachádzajú skryté šifry, kódy a autobiografické odkazy, ktoré mohol zanechať práve Bacon.

Či už je autorom osudu Hamleta a Otella muž pod menom Shakespeare, de Vere, alebo niekto celkom iný nie je to podstatné. Podstatné je, že každý na tomto svete pozná jeho tvorbu minimálne z počutia. To je pre autora ten najväčší úspech.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?