Latinčina dneška I.

Autor: Agáta Mikolková | 12.8.2011 o 19:49 | (upravené 13.8.2011 o 23:05) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  1759x

Latinčina sa označuje aj ako mŕtvy jazyk. Keď sa však započúvame do nášho jazyka, zistíme, že zanechala hlbokú stopu v našom vyjadrovaní. Mnoho latinských výrazov sa používa hlavne v medicíne, práve, a vo všeobecnosti na akademickej pôde. Napriek tomu mnohé latinské výrazy a skratky používame bezmyšlienkovito aj v bežnej komunikácii.

 internet

Určite každý sa dostal do kontaktu so skratkou P.S. - post scriptum, doslova „po napísaní". Používa sa na konci listov, keď chceme dodať niečo, čo nesúvisí priamo s textom alebo sme si na niečo dodatočne spomenuli. V elektronickej forme dopisovania pomocou e-mailov sa skratka takisto udomácnila.

Ďalšou frázou, známou (aj) vďaka televíznej relácii je de facto. Pôvodne sa jedná o výraz z právnej praxe označujúci, že niečo „v skutočnosti" alebo „prakticky" existuje. Menej známy a menej používaný v bežnej reči je opak, teda de iure, ktorý sa používa vo význame „podľa práva".

Alma mater. Doslova „matka živiteľka". Používaná v súvislosti s univerzitou, na ktorej študent absolvoval vzdelanie a získal titul. To či je matka živiteľka aj dnes živiteľka svojich študovaných detí je na zamyslenie :)

A priori. V logickom slede mala byť táto fráza na začiatku textu. Znamená „vopred". Vyskytuje sa aj v rôznych filozofiách. Podľa Kantovej filozofie znamená a priori čisto rozumovo, pred prechádzajúcich skúseností. Ak chceme vyjadriť opak, konanie vychádzajúce zo skúsenosti (podľa Kanta) použijeme výraz a posteriori.

Milovníkom kníh, ale tiež filmov, či divadla iste nie je neznámy výraz in medias res, vyjadrujúci skok rovno do deja, resp. k jadru veci, k podstate.

Aj také všedné slovo ako republika má základ v latinčine. Res publica, „vec verejná". Pôvod má v starovekom Ríme, a čo republika znamená dnes je otázka do pléna.

Slovný zvrat používaný hlavne v diplomacii a medzinárodnom práve status quo, „súčasný stav" je iste každému dobre známy. Pridaním pár slov na status quo ante bellum, vzniká návrat do stavu pred vojnou.

Na koniec bodka, ktorá možno nie je taká zaužívaná v bežnej reči, no možno ju vidieť v mnohých historických filmoch. S.P.Q.R sú iniciály frázy Senatus Populusque Romanus, v preklade „senát a ľud rímsky". Vznikla v dobe rímskej republiky a bola výsostným znakom tejto ríše, používaným na minciach, či znakoch légie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?