Skvelý personál na transfúzke

Autor: Agáta Mikolková | 18.8.2011 o 19:06 | (upravené 18.8.2011 o 20:09) Karma článku: 7,08 | Prečítané:  1096x

Dnes som bola darovať krv. Nie prvý a nie poslednýkrát. Pretože je to dobrý pocit. Naozaj vám to nedá nič viac ako ten pocit, že možno niekomu niekde pomôžete. Ale aj to je viac ako dosť.

Chodím do Národnej transfúznej služby v Žiline už 5 rokov. Ani neviem ako to už zbehlo. Začala som úplne automaticky, lebo viacerí moji rodinní príslušníci v tom mali tradíciu. Neskôr som aj ja so sebou vzala pár prvodarcov a vždy sa ten dobrý pocit stupňoval. Ono to nie je ani preto, že sa zamýšľam nad nejakými vznešenými cieľmi záchrany života. Je to tou atmosférou, ktorá na oddelení vládne. Hoci, keď vojdete dnu, vojdete do prostredia, ktoré je na vlas podobné ostatným štátnym zdravotníckym zariadeniam z dôb dávno minulých. (Aspoň v NTS Žilina to tak vyzerá. Neviem ako na ostatných pobočkách.) Ale personál svojím správaním ma vždy fascinuje a všetkého ducha socialistickej architektúry zabíja svojím úsmevom a ochotou. Netuším čo im dávajú do vody alebo či ich vyvažujú zlatom, ale tie ženské sú tam fakt skvelé. Okrem toho, že sa tam cítite naozaj pohodovo, si dáte aj dobrý čajík a nejakú tú sušienku po odbere. Iste majú svoje problémy, osobné, pracovné, hociaké iné, ale dokonale ich odhadzujú pri vstupe do miestnosti a neriešia si svoje komplexy cez darcov, ktorí sú tam koniec-koncov dobrovoľne. Ak mi dnes nepoďakovali 5x, tak ani raz. A to je celkom milé.

Na propagáciu tohto, povedzme, vznešeného činu, často chodia transfúzne tímy medzi ľudí, do nákupných centier, do škôl, na pracoviská. Pamätám si, že pri uvádzaní filmu Báthory do kín, boli odbery aj vo foyer kina. Aktuálne prebieha práve v Žiline Gabčíkova kvapka krvi organizovaná v spolupráci s 5. plukom špeciálneho určenia v Žiline. Podnadpis je "ukáž svoje výsadkárske srdce". Možno stačí ukázať iba to, že nejaké srdce máme a podelíme sa.

Na koniec dporúčam všetkým čo môžu, aby išli darovať krv. Nemusí to byť často, ale aspoň dvakrát do roka. Ten liter nenahraditeľnej tekutiny ročne oželiete, ak ste zdravý, telo si to ani nevšimne a môžete si pripísať bodík za dobrý skutok. Celý proces vám zaberie možno polhodinku, maximálne hodinku a sami pre seba sa možno budete cítiť trochu lepšie. Naozaj sa nie je čoho báť. Dvakrát vás to pichne ako včelička a potom už bude dobre.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?