Latinčina dneška III.

Autor: Agáta Mikolková | 29.8.2011 o 11:22 | (upravené 29.8.2011 o 12:30) Karma článku: 6,21 | Prečítané:  884x

Latinčina, jazyk vzdelancov, je používaná veľmi často aj dnes. Niektoré latinské frázy sa považujú za súčasť všeobecného vzdelania a preto sa v textoch, či hovorenom slove nikdy neprekladajú. O nesmrteľnosti latinčiny svedčí aj tento tretí mix latinských výrazov a fráz. Tentokrát z každého písmena abecedy jedna veta.

Acta non verba „nerozprávať, konať", by mali mnohí ľudia každý deň. Niekedy lepšie vyjadríme svoje pocity činom ako slovom. A niekedy aj keď činíme bona fide „v dobrej viere"  môžeme viacej pokaziť ako napraviť. Inokedy zasa stačí claude os, aperi oculos „zavrieť ústa a otvoriť oči" a objavíme to čo nám bolo dlho skryté, hoci sme to mali rovno pred nosom. Hlavne, aby sme veci nepokazili tak, že už sa z problému dostaneme iba deo iuvante „s Božou pomocou".

Aj v najhoršej chvíli by sme si mali osvojiť výrok bájneho vtáka Fénixa, ktorý dúfam nie je známy len fanúšikom Harryho Pottera, ex flammis orior „povstávam z plameňov".

Festina lente „ponáhľaj sa pomaly", iste nie je heslo Usain-a Bolt-a, ale inšpirovali sa ním v jednej hodinárskej spoločnosti. Keďže čas je neúprosný ku každému z nás gaudeamus igitur iuvenes dum sumus „radujme sa, kým sme mladí", pritom nebuďme ľahkovážni a učme sa od najpovolanejších, historia magistra vitae „história je učiteľkou života", lebo ani my tu nebudem in aeternum „na veky", leti mille repente viae „tisíce ciest vedú k smrti". Okrem histórie magistrum memet ipsum habeo „sám sebe som učiteľom".

Rozumný človek vie, že ustúpiť silnejšiemu nie je prehra, a preto je rozumné naturae convenienter vive „žiť v súlade s prírodou". Vystihol to Horácius (nie z Miami, ale z Ríma), ktorý povedal odi profanum vulgus et arceo „nemám rád hlúpych ľudí a vyhýbam sa im". Môžem len súhlasiť, aj keď vyhýbať sa zatiaľ nedokážem. Môže sa stať, že niekto je praeter speciem sapit „múdrejší než vyzerá".

Quid nunc? „čo teraz?", redire in viam „vráťme sa na cestu", pokračujme ďalším písmenom, aby sme mohli byť semper paratus „vždy pripravení" použiť latinu. Tandem „na koniec" ešte pár slov. Som rada, že ste vydržali usque ad finem „do konca". Vale „buďte zdraví a zbohom", dúfam, že čítanie článku nebola veľká zamia „strata" času.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?