Jedna vláda - Jedna strana

Autor: Agáta Mikolková | 31.10.2011 o 11:36 | (upravené 31.10.2011 o 11:43) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1251x

V roku 1984 som ešte nebola ani v pláne. V tomto roku bol na trh uvedený prvý počítač Macintosh a konali sa Olympijské hry v Sarajeve. Narodila sa Scarlett Johannson a zomrel Michail A. Šolochov. Okrem toho je do tohto roku situovaný dej Orwellovho románu s rovnomenným názvom. Antiutopistický, vizionársky... Tak neuveriteľný, že sa môže stať reálnym. Nadnesene povedané, je možno odpoveďou na otázku, čo by sa stalo, keby vládla jedna strana, ktorá nemá konkurenciu a dokáže ovládať masu.    

(zamyslenie)

Ide o román, pri ktorom sa zamyslíte nad skvelým životom, ktorý máte v stave, ktorému hovoríme demokracia. Nedokážete uveriť, že niektoré pasáže by sa mohli v reálnom svete stať... A pritom je to tak jednoduché. Na nastolenie totality  toho nepotrebujete veľa.  Jej zárodky sa rozmnožujú v nespokojnosti jednotlivcov, ktorí sa začnú spájať s vidinou lepšej budúcnosti. Živnou pôdou pre takéto uvažovanie je svet bez cenzúry, všetko možno robiť verejne. Aj klamať prostredníctvom populizmu. Potom príde charizmatická osoba, Veľký brat, ktorá vyrieši všetky problémy, ktorá považuje moc za cieľ, nie za prostriedok. Na chvíľu. Navždy ich ovládne. Ich životy, ich myslenie a konanie. Ukáže prstom na nepriataľa, proti ktorému treba otočiť všetky svoje sily.

Jednoduchosť akou sa šíri autokracia je možné vidieť vo filme Die Welle. Študenti počas školského projektu založia Vlnu. Skupinu, ktorá postupne začne odsudzovať všetko okolo seba a vnútri silnie. Vlna sa šíri rýchlejšie akoby hocikto čakal, prestane ísť o hru a zábavu. Film dokonale vykresľuje správanie jednotlivca v kvázi anarchickom dave, kde ale platia na prvý pohľad neviditeľné hierarchické pravidlá.

Elitným vládcom samozrejme vyhovuje ich pozícia pri koryte, rovnako ako ovládaným masám tá ich. Cítia sa v bezpečí. Chlieb a hry nikdy nestratili svoj význam. Dnes sa premenovali na sociálne dávky a štátne sviatky.

Ľudia v románe si prestanú pamätať, že niekedy žili v slobode, začnú sa riadiť heslom - Sloboda je otroctvo, Nevedomosť je sila. Žijú svoje životy ako roboti. Sú neustále kontrolovaní. Keď niekoho napadne postaviť sa proti Strane, bude potrestaný takým spôsobom, že ho jednoducho vymažú. Nikto si ho nebude pamätať. Doublethink - premýšľanie, kedy si jedinci bez zbytočných otázok dokážu v hlave usporiadať dva protichodné názory a veriť im. Presne to je podstata totality. Absurdnosť a predsa spokojnosť s vlastnými úbohými životmi, plnenie nezmyselných kvót, život  bez možnosti poznať odpovede na nevypovedané otázky.

Keď sa ma ešte niekto spýta, čo by sa stalo, keby v slovenskej vláde bola iba jedna strana, namiesto odpovede mu pustím tento film a dám do ruky túto knihu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?