Spoločenský úpadok

Autor: Agáta Mikolková | 15.1.2012 o 16:17 | (upravené 15.1.2012 o 16:27) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  773x

Dočítala som článok, v ktorom sa autorka pozastavuje nad správaním návštevníkov divadla a zároveň nad súčasným repertoárom, ktorý nám divadelní tvorcovia ponúkajú. Prinútilo ma to zamyslieť sa nad stavom našej spoločnosti a vôbec nad morálnym úpadkom, ktorého sme svedkami. Všímam si to, a to som zástupca mladej generácie, čo si potom o tom musia myslieť rozumní ľudia o generáciu, dve starší ako ja. Rada by som sa vyhla elitárskemu rozvrstveniu spoločnosti, ale keď sa pozriem na to, čo je dnes považované za „cool" neviem inak.

V prvom rade. Kedy ste boli naposledy v divadle alebo spravili niečo podobné pre rozvinutie vášho kultúrneho ja? Nechám na každého, nech si určí, čo je jeho potravou pre dušu a rovnako dôležitosť tejto činnosti. Pre mňa osobne je „bohumilé" všetko čo je späté s kultúrou. Hudba, knihy, film, divadlo... Moja, takpovediac, „domáca scéna" je Divadlo A. Bagara. Preferujem komédiu a muzikál pred drámou, veď komu sa chce ešte silno rozmýšľať po celom dni. To ale neznamená, že nie som náročný divák. Musím povedať, že vždy, keď mám možnosť ísť sa takýmto spôsobom odreagovať je to pre mňa vykúpenie zo stereotypu všedných dní. Problémom je, že stereotyp dnes väčšina populácie rieši zapnutím televízie, hoci len ako kulisy. Tu sa dostávame k obsahu televízneho vysielania. Ku kŕču diváka, držiaceho diaľkového ovládanie, ktorý si budujeme bohužiaľ od malička.

Myslím si, že dobrý vkus v našich komerčných televíziách už dávno zomrel. Otázka je kto vôbec určuje čo je vkusné, a čo nie? Je to vec objektivity alebo všeobecne prijímané vzorce? Nemalo by byť za vkusné a štýlové považované práve to, čo zaujíma, zabáva, formuje masu, väčšinu? Úprimne, dúfam, že nie. V takom prípade by bolo in zaoberať sa celý deň tým ako nerobiť a zarobiť, osudmi hrdinov zo štyristopäťdesiatehoôsmeho dielu seriálu pôvodnej slovenskej tvorby alebo, čo je vrchol úpadku, vplyvom reality šou na nesmrteľnosť chrústa. Samostatná problematika tohto fenoménu, ktorý sa ako zhubný nádor rozlieva po prime time, je témou sama o sebe. Z môjho pohľadu reality šou typu -hľadáme nevestu- sú veľmi, ale veľmi ponižujúce a nie vtipné. Účinkujúci musia byť veľmi labilní ľudia bez kúsku sebaúcty, ktorí potrebujú odbornú pomoc a nie peniaze zarobené takýmto spôsobom. Bežný divák, nazvime ho tak, to však má rád. Povedia si tvorcovia a producenti a nevidia žiadne zábrany, prečo to ťažko pracujúcemu, ktorý sa chce večer len vyvaliť pred telkou a vypnúť neponúknuť. Ľudia sú dnes okrem svojej lenivosti aj nesmierne škodoradostní a neprajní. Svedčí o tom akiste aj to, že, z môjho pohľadu jediná schopná talentová reality šou, ktorá má hlavu aj pätu, dala priestor nemehlám a asociálnym indivíduám  (znova tým, čo potrebujú psychickú pomoc a podporu), vo viac epizódach ako samotnému finále.

Kultúra ktorú nám zanechali naši predkovia je úžasná. Od technológií, cez architektúru, literatúru a i., po múdrosť, z ktorej môžeme dnes vychádzať. Sú to všetko veci, abstraktné alebo hmotné, ktoré sú obrazom historickej doby. Sú dôvodom prečo sme tu. To čo zanecháme pre budúce generácie je len v našich rukách. Len dúfam, že sa nebudeme musieť v hroboch obracať a hanbiť sa za to, čo sme svetovej kultúre prenechali do budúcnosti ako stavebný materiál pre vznik novej spoločnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?