reklama

Keď niekto volí, dúfam, že vie aspoň čítať....

Z histórie poznáme mnoho prípadov, kedy bolo volebné právo obmedzené len na určitú časť obyvateľstva. Pred necelým týždňom sa takisto istá časť obyvateľstva Slovenskej republiky (chcem veriť, že dobrovoľne) rozhodla pristúpiť k volebným urnám a bezprecedentne odovzdala svoj hlas strane, s ktorou sympatizuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

V médiách ešte stále doznieva duch predčasných parlamentných volieb. Hlasy nespokojných zanikajú v kriku 44,41% zo zúčastnených spokojných voličov. Tí ostatní môžu ostať pri jalových rečiach pri pive. A že ich nie je málo, ale nezaujímajú ma. Iste, voliť je v našich končinách právo, nie povinnosť. Volebná účasť je ukážkový príklad aténskej demokracie, kde si občania, ktorých zaujímala ich budúcnosť a chceli rozhodovať, museli dať tú námahu a spraviť si výlet do agory, kde osobne rozhodovali o veciach verejných. Nikomu nemožno vyčítať, že volí sebecky, taký sme my národ, taký sme druh.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sme však už podľahli čaru zastupiteľskej demokracie, a predsa ma pri reportážach z volebných miestností, dedín a miest Slovenska napadá iný prvok voleného systému, ktorý je pre demokraciu tabu - volebný cenzus.

De facto máme na Slovensku iba jedno obmedzenie pre aktívne volebné právo, a síce, dosiahnutie požadovaného veku. Samozrejme uzákoniť cenzus rodový, rasový, náboženský je neprípustné. Nie sú to znaky, ktoré by človeka obmedzovali v racionálnom myslení a upierali by mu jeho inteligenčné vlastnosti. Aj keď v kolíske demokracie, Spojených štátoch, sa volebné právo prisudzovalo spočiatku len bielym občanom. To všetko i napriek tomu, že neskorší dodatok k ústave zakazoval rasový cenzus, fakticky diskriminácia Afroameričanov prebiehala vo forme volebnej dane a skúškach gramotnosti naďalej. Úplná volebná rovnosť sa v niektorých štátoch aj tam zohľadnila až v 60-tych rokoch minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Gramotnosť. To je vlastnosť pri ktorej sa pristavím. Podľa mňa nevyhnutná pre právo voliť. Žiaľ, pri každých voľbách sa stretneme v televíznych reportážach, v printových a internetových médiách s prípadmi, kedy človek bez hanby povie, že volil tak ako mu bolo povedané. Bez toho, aby vedel koho volí, lebo však kamaráti povedali, že keď budú vládnuť „oni" bude lepšie. Pán starosta/farár/mäsiar povedal, že máme krúžkovať číslo XY, a my ho máme radi a veríme mu, tak sme ho krúžkovali. Veľmi by som chcela veriť, že všetci títo ľudia majú za sebou aspoň deväť ročníkov základnej školy, ale nedokážem to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto sa len tak na okraj pýtam, čo by spravil s výsledkami našich volieb vzdelanostný cenzus. Keby sme pred tým ako pôjdeme voliť robili skúšky, také ako maturita, štátnice... Také aké robíme predtým, než sadneme za volant, predtým, než dostaneme zbrojný preukaz. Volebné právo je tiež zbraň, nástroj, ktorý sa zahráva s mocou a siaha do tých najvyšších sfér, do každej oblasti nášho života.

Agáta Mikolková

Agáta Mikolková

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myšlienka je ako vírus. Pružná. Vysoko nákazlivá. Aj najmenšie semienko nápadu môže rásť, definovať vás alebo zničiť. (Mr. Cobb, Inception) Zoznam autorových rubrík:  RecenzieJazykyVesmírSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu